Kiedy sięgnąć po hydrolat? Czemu nie tonik? Pytania i odpowiedzi.

Hydrolaty roślinne cieszą się coraz większą popularnością i być może Ty też zastąpiłaś już hydrolatem swój ulubiony tonik. Jednak czy wymiana toniku na hydrolat to na pewno dobre rozwiązanie? I co różni od siebie te dwa tak podobne produkty?

Toniki i hydrolaty są produktami, którym przypisuje się podobne właściwości i używa w tym samym celu – aby wyrównać pH skóry, oczyścić ją z zanieczyszczeń pozostałych na skórze po pierwszym etapie pielęgnacji, zmiękczyć i przygotować do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych. Często toniki i hydrolaty stosujemy też w celu łagodzenia podrażnień, nawilżania skóry, albo dla lepszej aplikacji i szybszego wchłaniania olejów roślinnych.
Czym różnią się od siebie te dwa kosmetyki, które stosuję się niemal w ten sam sposób i oczekuje od nich podobnego działania? Przede wszystkim składem, ale nie tylko.

Kilka hydrolatów dostępnych w drogeriach Kosmyk:
1.Bielenda: hydrolat zielona herbata, dedykowany skórze mieszanej i tłustej
2.Fitomed: hydrolat oczarowy, idealny dla skóry naczynkowej
3,Bioline: hydrolat melisa i cytryna; odświeżający i zwężający pory
4.Fitomed: woda różana (hydrolat różany) – idealnie nawilżający i odświeżający dzięki postaci sprayu
5.Make Me Bio: hydrolat z czystka, silnie antybakteryjny na niedoskonałości

Hydrolat jest produktem w 100% naturalnym, uzyskanym w procesie destylacji parą wodną roślin lub ich części (np. liści lub kwiatów), podczas którego pozyskuje się olejki eteryczne. To, co pozostaje po oddzieleniu olejku od wody destylowanej, czyli rozpuszczalne w wodzie części składowe roślin oraz niewielkie ilości olejku eterycznego (w stężeniu od 0,5 do 1%), to właśnie hydrolat.

Przez długi czas hydrolaty były uznawane za produkt uboczny powstały w efekcie pozyskiwania olejków. Zaczęło się to zmieniać, gdy odkryto, że woda podestylacyjna ma właściwości pielęgnacyjne i doskonale sprawdza się w roli toniku do twarzy oraz jako składnik kosmetyków.

Hydrolaty stosuje się jako składniki kosmetyków, wzbogaca nimi kremy, albo nawet zastępuje nimi fazę wodną w kremach. Ich uniwersalne zastosowanie sprawia, że hydrolat może być kosmetykiem o wielu przeznaczeniach i służyć do pielęgnacji twarzy, włosów i ciała oraz samodzielnie robionych kosmetyków. Jednak najczęściej stosuje się hydrolaty właśnie jako toniki do twarzy albo odświeżające mgiełki o tonizującym działaniu. Tak stosowany hydrolat przywraca skórze odpowiedni poziom pH, zmiękcza skórę, łagodzi podrażnienia i stany zapalne, działa antyseptycznie, nawilża i odżywia.

Nie jest do końca możliwe odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie, co wybrać – tonik, czy hydrolat, bo każdy z tych produktów ma swoje zalety i wady. W wielu sytuacjach hydrolat będzie służył skórze lepiej niż tonik. Może być jednak też tak, że hydrolat będzie kosmetykiem niewystarczającym i skóra będzie domagała się stosowania toniku.