Kosmetyczne mity: prawda, czy fałsz?

Porady udzielane przez babcię czy mamę są często sprawdzone i przydatne, a ich efekty – zaskakują pozytywnie. Jednak niektóre można włożyć między bajki i szkoda czasu, by je testować. Sprawdzamy dla was 6 mitów kosmetycznych i prezentujemy najnowszą wiedzę naukową.

MITY NA TEMAT TWARZY
Kto był przekonany, że pasta do zębów może pomóc na wypryski? Niektóre mity są dziełem przypadku, a niektóre przekazujemy przez pokolenia. Zebraliśmy kilka mitów na temat pielęgnacji twarzy i wyjawiamy prawdę na temat wielu błędnych przekonań.

Mit: Skóra uzależnia się od jednego kremu
Jeśli masz swój ulubiony krem i działa on dobrze na Twoją skórę – nie musisz go zmieniać! Skóra nie jest aż tak sprytna, by zmieniać swoje właściwości czy poziom lipidów – krem uzupełnia niedobory i braki substancji odżywczych w skórze, poprawiając jej wygląd i kondycję.

Mit: Peelingi i złuszczanie wysusza skórę
Zdecydowanie mit – złuszczanie poprzez peeling lub za pomocą rękawicy, usuwa martwą warstwę naskórką, stymuluje krążenie i przyspiesza powstawanie nowej, zdrowszej warstwy skóry. Niweluje także nadmiar sebum, nie naruszając równowagi skóry – choć peeling powinien oczywiście dostosowany być intensywnością do potrzeb cery.

MITY DOTYCZĄCE WŁOSÓW
Na głowie mamy przeciętnie sześć milionów włosów. Istnieje ogrom mitów, jak dbać o włosy i jak przebiega ich wzrost. Co mity na temat włosów mają wspólnego z szamponem? W końcu muszą zostać obalone. Zaczynamy!

Mit: Przycinanie końcówek przyspiesza wzrost włosów
Niestety nie – za porost włosów odpowiedzialne są ich cebulki, a te nie mają nic wspólnego z podcinanymi nawet co miesiąc końcówkami. Podcięte włosy wyglądają na gęstsze, zdrowsze, pełne życia i to może powodować złudzenie ich lepszej kondycji. Odżywianie cebulek to rola właściwej diety, odpowiedniego suplementu lub dobrze dobranej wcierki do skóry głowy.

Mit: Piwo i jajka wzmacniają włosy
Chociaż wiele naturalnych receptur świetnie działa na włosy, te dwa składniki niekoniecznie. Samo jajko, w połączeniu z olejkiem i cytryną faktycznie zmiękcza włosy i je odżywia, jednak piwo – jedynie je usztywnia i dodatkowo powoduje nieprzyjemny zapach. Zdecydowanie lepiej pozostawić odżywianie włosów naturalnym kosmetykom.

MITY NA TEMAT CIAŁA
Przyjrzeliśmy się kilku mitom kosmetycznym – od stóp do głów. Czy pocenie się wyszczupla? To tylko plotka. Czy powinno się pić wodę dopiero, kiedy pojawi się pragnienie? Cokolwiek okaże się prawdą – przyjmij to.

MIT: Pij jak najwięcej wody – nawet 3-4 litry dziennie
Chociaż nawodnienie organizmu jest ważne, a niedobór płynów osłabi działanie najlepszych kosmetyków – przesada w drugą stronę również nie jest wskazana. Nadmiar wody oznacza opuchliznę, obciąża organizm i niekorzystnie wpływa nie tylko na wygląd, ale na całą równowagę wodno – lipidową skóry. 2 litry dziennie, włączając w to płynne pokarmy, w zupełności wystarczą przeciętnie funkcjonującej osobie.

MIT: Zakładanie nogi na nogę powoduje żylaki i pajączki
Usiądź wygodnie i nie stresuj się: dbałość o krążenie jest ważna i warto poleżeć chwilę z nogami uniesionymi wyżej, ale na dobrą sprawę największe znaczenie mają tu obciążenia genetyczne, a nie sposób krzyżowania nóg.
To tylko garstka przekonań powtarzanych z ust do ust, które często funkcjonują jako obowiązująca prawda. Dajcie nam koniecznie znać, jaki jest najbardziej zabawny fakt dotyczący zdrowia lub urody z jakim wy się spotkałyście – a może któryś z tutaj przedstawionych was zaskoczył?